Umutlu Bir Gün

Umutlu Bir Gün

21 Eylül 2012 Cuma

Dert dert dertYazmak ya da yazmamak işte bütün mesele… Yazmak istediğim çok şey var ama elim klavyeye gitmedi bir türlü. Okul başladı hem de nasıl başladı. İnanılmaz bir hengame var. Bütün okullar karmakarışık bir halde.

Birinci sınıfta 180 öğrenci 3 derslik, derslik açmak için makam odasından vazgeçemeyen kompleksli bir müdür. Evde var olan bir sürü çocuğun birinden daha kurtulabilmek için 60 aylık çocuklarını okula gönderen veliler.

Mezun ettiğim eski öğrencilerimin büyük kısmı okulu bırakmışlar güya açık öğretim okuyacaklar. Duyunca beynimden vurulmuşa döndüm onca emek… O çocuklar daha 12 yaşında mevsimlik işçiliğe gitmişler bile şimdiden.

Birinci sınıf öğretmeni değilim ama bugün nöbet tutarken dış kapıdan kendisi kadar olan çantasını yüklenmiş “annemi özledim eve gitcem ben” diyen çocukları sınıflarına geri gönderdim. Burada çocuklar çok erken yaşta aileleri ile birlikte mevsimlik işlere gidiyor. Kendi başlarının çaresine bakmaya şehirli çocuklardan daha alışıklar. Yinede 60 aylık gurup sürekli takip istiyor çünkü kural kavramına yabancı. Tuvalete tenefüste gitmek, sırada sabit oturmak, zile göre; öğretmene göre hareket etmek doğalarına aykırı. Kapıda nöbetçi öğretmenler, yüksek duvarlar olmasa onları okulda tutmak mümkün değil. Kaç yıllık öğretmenlik hayatımda (birleştirilmiş sınıf dahil) bu seneki kadar ağlayan çocuk görmedim. Normal çünkü hepsi daha ana kuzusu…

Umut ana sınıfına başladı 4 yaş gurubunda…

8 yorum:

sema dedi ki...

neden hazırlıksız bu sisteme geçildi anlamadım
gündemdeki acıları kapatmak için ailelerin kafasını karıştırmak için mi?

saliha kayhan dedi ki...

İnanin bilemiyorum, arada olan bizlere, cocuklarımıza oluyor ne yazık ki...

sırrakalem dedi ki...

durum çok fena... her şey karmakarışık. olan hep çocuklara oluyor...

saliha kayhan dedi ki...

Ne yazık ki öyle...Keske sihirli bir değnek olsa herseyi duzeltebilsek onlar için ...

Koca-man ve Karısı dedi ki...

canımcım, keske ogretmenlerin tek dinlenebildikleri öğretmen odaları müdür odaları sınıf yapılmasa, bahcelere konteynırlar yerlestirilmese. Çıkan kargaşayı biz öğretmenler bastırmaya velileri yumuşatmaya çalışmasak da, tepeden inme eğitim sistemi için büyüklerin başı ağrısa azıcık. bizler sorunları çözmek için çebelleşirken onlar " bakın bas bas bağırdınız ama herşey yolunda, sınıflar az mevcutlu, küçükler okula alışabildi, veliler sorun yaşamıyor" diye tv lere çıkıp demeç veriyorlar. Çok Anarşist ruhluyum buügnlerde:)

saliha kayhan dedi ki...

bizlerde,velilerde, "büyüklerde" biliyor ki hiç birşey yolunda değil rezilliğin içindeyiz yine de bu adamların oy oranı yükseldikçe yükseliyor Gülçin...Anarşistler listesine beni de yaz:))

nil dedi ki...

Offffffffffff diyorum offfffffffffff
medya yok medya !!! bloga yazsan ne olacak blog yazan ve okuyanın zihniyeti zaten ortada, Allahım isyan edesim var, ettim bile :((

saliha kayhan dedi ki...

Medyayı susturdular, susmayanı vatan haini ilan ettiler... Şişşşşşşşş isyan misyan başına bir iş gelmesin:((